Zážitky

Wellness Hotel Zámeček se nachází v samém srdci Českého Švýcarska a Labských pískovců, tato oblast je navíc propojená se Saským Švýcarskem, Českým středohořím a Lužickými horami. Proto je ideálním východiskem pro nespočet pěších nebo cyklistických výletů.

Tipy na výlet

Křížový vrch

Tento výlet zvládnete ještě v den příjezdu na Zámeček, Křížový vrch se nachází přímo nad hotelem, na jeho vrchol ujdete maximálně 200 m. Z Křížového vrchu je úžasný široký výhled do okolní krajiny Českého Švýcarska. Obzvlášť v období říje se zde chovejte tiše, protože právě toto místo je velmi oblíbené jeleny a laněmi.

Do Jetřichovic přes Pavlínino údolí a zpět přes Tesanou cestu

Jedna z nejhezčích túr, kterou můžete podniknout od Zámečku. Vydejte se po modré turistické stezce dolů do Pavlínina údolí, kde meandrující říčka Chřibská Kamenice vyhloubila úžasnou soutěsku, pokračujte doprava po červené, až dorazíte do kempu a koupaliště v Jetřichovicích, vystoupejte nahoru k silnici, u autobusové zastávky (Grieselova kříže) je odbočka na neznačenou tzv. Tesanou cestu, která Vás dovede zpět do Rynartic. Až po ní půjdete, určitě sami pochopíte, kde se vzal její název. Celková délka trasy je cca 6-7 km.

Z Rynartic na Tokáň a zpět přes Jetřichovické vyhlídky

Nádherná stezka (modrá turistická, 5 km) vede také od Zámečku kolem Křížového vrchu směrem k loveckým chatám Na Tokáni. Po občerstvení v této určitě zajímavé lokalitě se můžete vrátit stejnou cestou nebo trochu náročněji přes Jetřichovické vyhlídky (Rudolfův kámen, Vilemínina stěna, Mariina skála) do Jetřichovic a zpět nahoru do Rynartic po Kostelní stezce. Celý okruh je cca 13 km dlouhý.

Krásná Lípa a Kyjovské údolí

V Krásné Lípě sídlí Správa národního parku České Švýcarsko, na malabném krásnolipském náměstí se nachází i Dům Českého Švýcarska s velmi zajímavou expozicí, kterou určitě doporučujeme navštívit. V místním infocentru dostanete ještě spoustu dalších tipů na výlety a aktivity v regionu Českého Švýcarska. Cesta z Krásné Lípy přes Kyjovské údolí do Zadních Jetřichovic je ideální pro cyklovýlet. Pro pěší výlet je zase perfektní Köglerova naučná stezka, zejména její část nad Kyjovským údolím.

Přes Mezní Louku k Malé Pravčické bráně a ke skalnímu hradu Šaunštejn

Zaparkujte vůz na parkovišti na Mezní Louce. Běžte po hlavní silnici na Mezní Louku, zde zahněte doprava na červenou turistickou trasu a dojděte k Malé Pravčické bráně (menší verze své slavnější jmenovkyně), po chvilce dorazíte ke skalnímu hradu Šauenštejn, který zdoláte jen po prudkých úzkých žebřících. Poté dojděte do Vysoké Lípy a vraťte se autobusem č. 434 zpět na Mezní Louku. Celý výlet je dlouhý přibližně 4-5 km.

Přes Mezní Louku k Malé Pravčické bráně a ke skalnímu hradu Šaunštejn

Zaparkujte vůz na parkovišti na Mezní Louce. Běžte po hlavní silnici na Mezní Louku, zde zahněte doprava na červenou turistickou trasu a dojděte k Malé Pravčické bráně (menší verze své slavnější jmenovkyně), po chvilce dorazíte ke skalnímu hradu Šauenštejn, který zdoláte jen po prudkých úzkých žebřících. Poté dojděte do Vysoké Lípy a vraťte se autobusem č. 434 zpět na Mezní Louku. Celý výlet je dlouhý přibližně 4-5 km.

Růžovský vrch a Srbská Kamenice

Růžovský vrch, 619 m, zvaný také Růžák nebo Děčínská Fudžijama (německy Rosenberg) je dominantním kopcem a bývalou sopkou. Dostat se na jeho vrchol, se můžete buď z obce Růžová nebo ze Srbské Kamenice. Srbská Kamenice je malebná obec s několika restauracemi a velmi zajímavou ze dřeva vyřezávanou naučnou stezkou.

Děčínský Sněžník a Tiské stěny

Děčínský Sněžník je nejvyšší horou Česko-saského Švýcarska (723 m) a je zároveň největším stolovou horou ve střední Evropě. Je to místo, kde byl na území ČR zachycen první televizní signál. Z vrcholu hory se nabízí z jedné strany úchvatný výhled na České Středohoří a město Děčín, z druhé strany na Saské Švýcarsko a jeho stolové hory, dokonce jsou vidět i Drážďany. Na Sněžník se dostanete z Děčína (7 km) nebo z obce Sněžník (cca 1,5 km). Tiské stěny jsou jedno z našich nejkrásnějších skalních měst, jsou přibližně 4 km od Sněžníku. Je to místo, kde se natáčel film Kronika Narnie.

Panská skála

Národní přírodní památka (NPP) − tzv. kamenné varhany, nachází se u obce Prácheň poblíž Kamenického Šenova. Tento geologický útvar je tvořen čedičovými sloupci (tvaru pěti- či šestiúhelníku), z většiny vertikálně orientovanými. V 19. a 20. století zde byl lom na získávání sloupkového čediče. Po zastavení důlní činnosti vzniklo zaplněním vytěžené prohlubně srážkovou vodou malé jezírko, které je součástí NPP. Od roku 1895 je Panská skála chráněna jako přírodní geologický útvar a je nejstarší geologickou rezervací v České republice. Je dostupná pěšky i na kole.

Stolové hory v Saském Švýcarsku

Téměř všechny stolové hory Česko-saského Švýcarska se nacházejí v Sasku, až na jednu, tou je Děčínský Sněžník, ta je zároveň největší. Ovšem všechny ostatní německé stolové hory se té české přinejmenším vyrovnají. Každá z nich je minimálně na půldenní výlet. Jsou to Königstein (s pevností), Lilienstein (symbol NP), Papstein, Gohrisch, Pfaffenstein, Zschirnstein, Kaiserkrone nebo Zirkelstein.

Trpaslíci, Jetřichovice a Mariina skála

Vydejte se pěšky od Zámečku do Jetřichovic, můžete zvolit cestu přes trpaslíky vytesané do skály nad silnicí z Jetřichovic do Rynartic nebo se můžete vydat po staré kostelní cestě, v Jetřichovicích se vydejte po naučné stezce Jetřichovické stěny. Cestou se po vytesaných schodech a žebřících dostanete na nejúžasnější vyhlídky Českého Švýcarska (Mariina skála, Vilemínina stěna a Rudolfův kámen). Po návratu do Jetřichovic, zdolejte ještě skalní hrad Falkenštejn. Celková délka cca 7-8 km.

Studenec a Zlatý vrch

Při posezení na terase hotelové restaurace si nelze nevšimnout dominanty krajiny kolem Rynartic, tou je vrch Studenec, vysoký 737 m. Na jeho vrcholu se nachází jedna z našich nejstarších rozhleden, byla postavena v roce 1888 na místě původního triangulačního bodu. Postupem let ale chátrala a měla být dokonce stržena. Na poslední chvíli se ji podařilo zachránit a nově zpřístupnit veřejnosti v roce 2009. Z vyhlídkové plošiny ve výšce 17 metrů nad zemí se můžete kochat výhledy na Krušné, Lužické a Jizerské hory, Krkonoše nebo České středohoří. Od Zámečku přes Pavlínino údolí je to na vrchol Studence cca 6 km. Pokud nebudete příliš unavení, zaskočte se ještě podívat na čedičové sloupce na Zlatém vrchu, který se nachází od Studence ještě další 2 km. Zpět k hotelu musíte opět stejnou cestou.

Dolský mlýn

Cesta na romantické ruiny Dolského mlýna z Jetřichovic je nenáročná. Od parkoviště Starý mlýn jsou to pouze 2 km. Cesta je vhodná i pro kolo nebo kočárek. Pokud se budete chtít projít trochu více, můžete se vydat rovnou od Zámečku. Od Zámečku k Dolskému mlýnu a zpět je to cca 12 km. Od Dolského mlýna je to ještě kousek na úžasnou Kamenickou vyhlídku.

Soutěsky řeky Kamenice a Pravčická brána

Pravčická brána a Edmundova a Divoká soutěska jsou nejnavštěvovanějšími místy v Českém Švýcarsku a opravdu jejich návštěva stojí za to. Pokud chcete navštívit obě místa v jednom dni, zajeďte autem nebo autobusem na Mezní Louku nebo do Hřenska. Pokud budete vyrážet z Hřenska, vydejte se nejdříve po žluté turistické stezce Edmumdovou soutěskou, po 2 km dorazíte k přístavišti, odkud lze pokračovat pouze lodičkou, po skončení plavby se buď můžete rozhodnout vystoupat ze soutěsky na Meznou a pokračovat přes Mezní Louku k Pravčické bráně, nebo můžete dojít až k přístavišti na Divoké soutěsce a projet se na loďce ještě zde. I odsud se dostanete na Mezní Louku a dále k Pravčické bráně. Na Mezní Louce určitě navštivte restauraci U Fořta. Z Mezní Louky pokračujte příjemnou stezkou (červená tur. značka, Gabrielina stezka) k Pravčické bráně, po levé straně se Vám budou nabízet otevřené výhledy na České Švýcarsko, po pravé straně budete kopírovat příkrou skalní stěnu, na jejímž vrcholu prochází státní hranice mezi ČR a SRN. Na Pravčické bráně se můžete občerstvit v Sokolím hnízdě, nezapomeňte vylézt na protější vyhlídku, abyste si bránu mohli vyfotit i s okolní krajinou. Poté sejděte dolů do Hřenska. Celková délka této túry je cca 15 km. Dejte si pozor, abyste vyrazili včas a dorazili k lodičkám na Edmundově soutěsce před zavírací dobou. Tento výlet může být rozdělen na dva až tři menší.

Suchou Kamenicí na vyhlídku Belveder

Jedná se o krásný pěší výlet kaňonem Suché Kamenice mimo davy turistů. Autem dojeďte do obce Arnoltice, zaparkujte u kostela a vydejte se po modré turistické stezce směr Labská Stráň, po přibližně 15 minutách dojdete na dno kaňonu, které je obklopeno příkrými pískovcovými stěnami. V půlce kaňonu modrá turistická značka končí, dále pokračujte po červené turistické značce do Labské Stráně a odsud na Belveder, pískovcovou terasu na hraně labského kaňonu, cca 200 m nad řekou Labe. Na Belvederu najdete také restauraci, kde se můžete občerstvit. Dále můžete sejít dolů k Labi po zelené turistické stezce nebo po schodech vedoucích přímo od Belvederu a poté se opět napojit na zelenou trasu, která Vás dovede na konec Suché Kamenice u Labe. Zde, vedle mostu, tryská „červený“ pramen, který určitě stojí za zhlédnutí. Vydejte se po červené značce spodní částí Suché Kamenice zpět do Arnoltic. Cestou si všímejte starodávných nápisů nebo různých útvarů vytesaných do pískovce. Celková délka je asi 10 km. S malými dětmi se můžete vydat zpět z Labské Stráně autobusem (cca 3 minuty).

Kleine Bastei

Kleine Bastei je vyhlídka, která je mezi turisty známá mnohem méně, než její větší jmenovkyně nad saskou obcí Kurort Rathen. Přesto stojí její návštěva rozhodně za to. Dostanete se na ní prudkým výstupem z hraniční obce Schmilka. Zaparkujte ve Schmilce a vydejte se prudce nahoru po zelené značce cca 1 km. Z vyhlídky se Vám naskytne úžasný výhled na labský kaňon a stolové hory Zirkelstein a Kaiserkrone.

Bad Schandau, Schrammsteine, venkovní výtah, historická tramvaj údolím řeky Křinice

Bad Schandau je malebné saské lázeňské městečko, nacházející jen několik kilometrů od Hřenska. Mnoho turistů sem jezdí kvůli návštěvě aquacentra Toskana Therme, ale Bad Schandau je i centrem národního parku Saské Švýcarsko. Ve špatném počasí doporučujeme navštívit návštěvnické centrum národního parku, které má zajímavou expozici v němčině i češtině. Za lepšího počasí je Bad Schandau skvělým východiskem pro návštěvu skalního masivu Schrammsteine. Můžete se také svézt přes 100 let starým venkovním výtahem na hranu labského kaňonu a podívat se ve výběhu na dva rysy, dále pak můžete pokračovat do malebné obce Ostrau. Asi největším lákadlem je cesta historickou tramvají malebným údolím říčky Křinice. Začátek tramvaje je v centru Bad Schandau, po 30 minutách dorazíte do konečné stanice Lichtenhainer Wasserfall, po pokochání se vodopádem, doporučujeme vyrazit na skalní útvar Kuhstall a poté se vrátit zpět tramvají do Bad Schandau.

Cesta přátelství

Cesta přátelství neboli Freundschaftsweg je unikátní projekt, za kterým stojí sympatický Heiko Hesse, provozovatel Kräuterbaude v saském Hinterhermsdorfu (www.kräuterbaude.de). Tato malebná obec se nachází ve výběžku „na konci Německa“ obklopeném ze tří stran Českou republikou.

Heiko, jako mmnoho dalších, pochopil, že České a Saské Švýcarsko tvoří jeden společný region, a veškerá jeho aktivita se soustředí na spolupráci Čechů a Němců na obou stranách hranice a vlastně na její smazání z myslí místních obyvatel a návštěvníků regionu.

Cesta přátelství je jedním z výsledků jeho činnosti, je to skutečná značená trasa, která spojuje jeho Kräuterbaude s naším Zámečkem. V podstatě jde o dvě trasy, každá dlouhá 16 km a společně tvoří okruh, který je ale příliš dlouhý, aby se ušel za jeden jediný den. Hlavní myšlenkou Cesty přátelství je tedy vyrazit buď z Hinterhermsdorfu nebo z Rynartic, přespat v Kräuterbaude nebo na Zámečku a druhý den se vydat zpět a přitom poznat nové přátele v Česku a Německu.

Pokud Vás zajímá si Cestu přátelství projít a potřebujete více informací, neváhejte kontaktovat recepci hotelu (info@wellnesshotelzamecek.cz, T: +420 606 690 162).